Obszar Pomocy - dobry psycholog i psychoterapeuta Wrocław

Obszar pomocy

Pomagam młodzieży oraz osobom dorosłym zmagającym się z problemami takimi jak:

Zaburzenia odżywiania

Jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa)

Najważniejszym kryterium diagnostycznym anoreksji jest fanatyczne dążenie do szczupłej sylwetki wynikające z lęku przed przytyciem. A anoreksji masa ciała utrzymuje się na poziomie co najmniej 15% poniżej oczekiwanej lub BMI równe lub mniejsze niż 17,5 Utrata wagi jest powodowana przez ograniczenie ilości przyjmowania pokarmów, stosowanie restrykcyjnych diet, intensywne ćwiczenia fizyczne, prowokowanie wymiotów. Wyobrażenie własnego ciała jest zaburzone (dysmorfofobia). Konsekwencją ograniczenia ilości pokarmów są zaburzenia hormonalne i metaboliczne powodujące u kobiet zatrzymanie miesiączki a u mężczyzn spadek potencji.

DSM IV wyróżnia dwa rodzaje anoreksji: typ restryktywny- w którym dominuje stosowanie diet, intensywne ćwiczenia, ograniczenie ilości i kaloryczności pokarmów oraz typ bulimiczny- w którym dominuje prowokowanie wymiotów, stosowanie środków przeczyszczających i moczopędnych.

Przyczyn anoreksji należy szukać w powiązanych ze sobą czynnikach społeczno-kulturowych, biologicznych oraz osobowościowych.

Żarłoczność psychiczna (bulimia)

Wg ICD-10 bulimia charakteryzuje się okresowymi napadami jedzenia (wg DSM IV co najmniej 2x w tygodniu przez okres przynajmniej 3 miesięcy), polegającymi na pochłanianiu olbrzymich ilości jedzenia w krótkich odstępach czasu, i nadmierną koncentracją na kontroli masy ciała. Starając się przeciwdziałać skutkom przejedzenia pacjenci z bulimią prowokują wymioty, nadużywają środków przeczyszczających, stosują okresowe głodówki.

Zaburzenia odżywiania należy różnicować z chorobami somatycznym (np. schorzeniami układu pokarmowego), z zaburzeniami osobowości oraz depresją.

Najnowsze badania sugerują, że pomiędzy anoreksją a bulimią istnieje silny związek. Ok. 40-50% pacjentów z rozpoznaniem anoreksji cierpi również na bulimię.

Leczenie

Fundamentem leczenia jest długoterminowa psychoterapia, uzupełniona w przypadku osób mieszkających w domu rodzinnym terapią rodzinną. Często w leczenie powinni zostać włączeni lekarze innych specjalności (endokrynolog, dietetyk).

 

Cena wszystkich usług niezależnie od kategorii to 130zł za 50 minut terapii.

Chcesz umówić się na wizytę lub masz pytania?

Skorzystaj z formularza kontaktowego na stronie "Kontakt" lub zadzwoń pod numer telefonu:
781 660 400 w godzinach 9:00 - 19:00